Cervikalgia bolesť krčnej chrbtice

16.02.2024

Bolesť krčnej chrbtice, hlavy, ramien či dokonca depresie a nespavosť, nie len tieto príznaky môžu súvisieť s diagnózou nazývanou cervikalgia. V našej ambulancii sa najčastejšie stretávame práve s touto diagnózou, pri liečbe používame individuálny prístup, ktorý zohľadňuje jedinečné potreby každého pacienta. V článku sa dočítate, že bolesť krčnej chrbtice delíme na akútnu ( seknutie v krku ) a chronickú, ako sa dá cervikalgia liečiť a čo je nevyhnutné pre to, aby ste sa zbavili nepríjemnej bolesti a zvýšili si kvalitu svojho života.

"príznaky akútnej cervikalgie môžu zahŕňať ostrú bolesť v krku, stuhnutosť, obmedzenú pohyblivosť krku"

Akútna cervikalgia ( seknutý krk ) je náhla a intenzívna bolesť v oblasti krčnej chrbtice. Tento stav môže byť spôsobený rôznymi faktormi, ako sú napríklad zranenia krku, nadmerné zaťaženie svalov v krčnej oblasti, alebo iné akútne príčiny, ktoré ovplyvňujú krčnú chrbticu. Príznaky akútnej cervikalgie môžu zahŕňať ostrú bolesť v krku, stuhnutosť, obmedzenú pohyblivosť krku a iné príznaky ako sú bolesti hlavy alebo bolesti ramien a paží.

Dlhodobá práca za počítačom a nesprávne pracovné stereotypy, môžu viesť k seknutiu krku teda akútnej cervikalgii
Dlhodobá práca za počítačom a nesprávne pracovné stereotypy, môžu viesť k seknutiu krku teda akútnej cervikalgii

Liečbou akútnej cervikalgie sa zameriavame hlavne na odstránenie bolesti, zlepšenie pohyblivosti a funkcií krčnej chrbtice, posilnenie medzilopatkových svalov ako aj svalov krku a ramien. 

Vstupným vyšetrením a správnym diagnostikovaním celého tela, dokážeme určiť presnú príčinu ťažkostí, ktoré spôsobujú náhlu a nepríjemnú bolesť.

Po dôkladnom vyšetrení, fyzioterapeut, krčnú chrbticu uvoľňuje manuálnymi technikami a pomocou elektroterapie s prístrojom ShockWave Dual Power, celý proces uzatvárajú špecializované cviky, ktoré dostanete s inštruktážou na domáce cvičenie, prípadne sa oblasť tejpuje kineziologickým tejpom. U nás máte možnosť celý proces cvičenia zaznamenať na video, aby ste v domácom prostredí vykonávali cviky, čo možno najpresnejšie. 

Akútna cervikalgia zvykne odznieť už po jednej terapii, to, ale vždy závisí od rozsahu poškodenia danej oblasti a od samotného pacienta.

Ak ste mali úraz alebo máte podozrenie na akútnu cervikalgiu je dôležité, aby ste získali správnu diagnostiku a následnú liečbu.

CHCEM SA OBJEDNAŤ NA FYZIOTERAPIU A VYŠETRENIE

"neliečená chronická cervicalgia môže vyústiť až do porúch spánku, úzkostí, depresií a celkovo znižuje kvalitu života"

Chronická cervikalgia je stav, ktorý sa vyznačuje dlhotrvajúcou bolesťou v oblasti krčnej chrbtice. Na rozdiel od akútnej cervikalgie, ktorá je náhla a krátka, chronická cervikalgia trvá dlhšie obdobie, obvykle viac ako 3 mesiace. Príčiny chronickej cervikalgie môžu spôsobovať opakujúce sa zranenia krku, degeneratívne zmeny v krčnej chrbtici, zlá posturika tela, nadmerné zaťaženie svalov, chronický stres či zle nastavené pracovné stereotypy. Následkom chronickej cervikalgie často bývajú obmedzená pohyblivosť krku, ramien a horných končatín, bolesti hlavy, migrény, šumenie v ušiach, tŕpnutie horných končatín či závrate. Neliečená chronická cervikalgia môže vyústiť až do porúch spánku, úzkostí, depresií a celkovo znižuje kvalitu života.

Chronická cervikalgia, znižuje celkovú kvalitu života, následkom čoho môže byť znížený výkon v práci alebo nechuť z každodenných bežných aktivít
Chronická cervikalgia, znižuje celkovú kvalitu života, následkom čoho môže byť znížený výkon v práci alebo nechuť z každodenných bežných aktivít
Image by Freepik

Ako pri liečbe akútnej cervicalgií, tak aj pri liečbe chronickej sa zameriavame na odstránenie aktuálnej bolesti v danej oblasti, zlepšenie pohyblivosti a funkcií krčnej chrbtice, posilnenie medzilopatkových svalov ako, aj svalov krku a ramien, celý proces je však náročnejší, nakoľko je nutné zamerať sa na príčiny, ktorých následkom je opakované prinavracanie sa ťažkostí, avšak pozitívne výsledky sa dostavujú už po prvej terapii. Pri liečbe chronickej cervikalgii je však najdôležitejšia absolútna spolupráca pacienta či už v ambulancii, alebo v domácom, či pracovnom prostredí.

V APIS Fyzioterapií sa zameriavame na individuálny prístup ku každému pacientovi. Pri vyšetrení berieme do úvahy nielen fyziologické aspekty, denné aktivity a psychologický stav pacienta. Tento osobitný pohľad nám umožňuje navrhnúť fyzioterapeutický plán, ktorý je účinný a prispôsobený špecifickým potrebám každého pacienta. Jedným z kľúčových aspektov našej práce, je porozumenie príčin, ktoré spúšťajú bolesť u každého pacienta individuálne. Pomáha nám to cielene zameriavať terapeutické metódy, ktoré budú najefektívnejšie pre konkrétny prípad. Zároveň sa snažíme vytvoriť otvorenú a podporujúcu atmosféru, kde môžeme spoločne diskutovať o cieľoch liečby pacienta. Náš cieľ ako fyzioterapie je nielen poskytnúť úľavu od bolesti, ale aj podporiť celkové zdravie a pohodu pacienta. Veríme, že individuálny prístup je kľúčom k dosiahnutiu týchto cieľov a k úspechu v liečbe.

CHCEM SA OBJEDNAŤ NA FYZIOTERAPIU A VYŠETRENIE


Autorkou článku je 

PhDr. Karin Buday

Fyzioterapeutka so špecializáciou na metódu Ľudmily Mojžišovej. Od roku 2016 úspešne pomáha a lieči pacientov v zdravotníckom zariadení APIS Fyzioterapia, ktorého je majiteľkou a odborným zástupcom. Jej snahou je odlíšiť sa od zaužívaných stereotypov vo fyzioterapii na Slovensku a ku každému pacientovi má individuálny prístup, ten odovzdáva aj svojím kolegom, z ktorých sa stávajú skutočný profesionáli vo svojom odbore.